A discoid lupus erythematosus (DLE) a kutyák egyik leggyakoribb autoimmun bőrbetegsége. Az autoimmun betegségek akkor fordulnak elő, amikor az immunrendszer megtámadja az egészséges szöveteket vagy sejteket.
Mi okozza a DLE-t?
A DLE kiváltó oka ismeretlen. Azonban az ultraibolya (UV) fény súlyosbítja a tüneteket.
Leggyakrabban az alább felsorolt fajtákat érinti, de bármilyen korú és nemű fajták érintettek lehetnek.
Skót juhászkutya (collie) (Innen kapta a betegség másik nevét: collie nose.)
Border collie
Német juhász
Shetlandi juhász
Szibériai husky
Mik a DLE tünetei?
A DLE-s kutyáknál jellemzően eróziók, fekélyek és depigmentált területek alakulnak ki az orr körül. Az orrtükör sima lesz, elveszíti jellegzetes macskakőszerű rajzolatát. Az orrkörüli bőrterületeken vérzés léphet fel.
Egyes esetekben a bőrelváltozások átterjednek a test más területeire. Ezek az elváltozások leggyakrabban a szem körüli bőrt, illetve a nemi szervek és végbélnyílás környékét érintik.
Hogyan diagnosztizálható a betegség?
A DLE diagnózisához bőrbiopsziavétel és kőrszövettani vizsgálat szükséges, ami altatásban történik, mivel az arc és a pofa bőre nagyon érzékeny.
A biopszia helyét varratokkal kell zárni, ami 10 nap után kerül kivételre.
Az eltávolítás után a bőrmintát kórszövettani vizsgálatra küldjük, aminek az eredménye 5-7 nap alatt érkezik meg.
Hogyan zajlik a kezelés?
Mivel ez egy autoimmun betegség, a kezelés az immunrendszer elnyomását/gyengítését igényli. A kutyák eltérően reagálnak a kezelésre, ezért azt teljesen egyedileg választjuk ki az állat egészségi állapotához igazítva.
Ez lehet csak helyi kenőcsös kezelés, aminek a nehézsége, hogy a kutyusokat öt-tíz percig meg kell akadályozni abban, hogy megnyalják a krémezés után az orrukat, elegendő időt biztosítva hogy a kenőcs kifejthesse hatását.
Egyes kutyáknál szisztémás gyógyszerekre van szükség az immunrendszer gyengítéséhez.
Más esetekben a helyi és a szisztémás terápiákat kombinálva alkalmazzuk a legjobb eredmény elérése érdekében.
Függetlenül attól, hogy melyik kezelést választjuk, a kezelést addig kell folytatni, amíg az elváltozások teljesen megszűnnek. Hónapokba is telhet, amíg az orrtükör visszanyeri normál színét, ill. a pörkök és a fekélyek meggyógyulnak. Miután az összes elváltozás megszűnt elkezdjük csökkenteni a gyógyszereket adagját a legalacsonyabb hatásos dózisra, amely megakadályozza az újabb fellángolásokat.
Fontos szem előtt tartani, hogy az UV-fény egy súlyosbító tényező az ilyen esetekben. A napsugárzásnak való kitettséget a lehető legkisebbre kell csökkenteni: a kutyákat a nappali órákban lehetőleg bent kell tartani, és lehetőség szerint kora reggeli vagy késő esti órákban sétáltatni. Ha egy DLE-ben szenvedő kutyát feltétlenül a szabadban kell tartani, fontos, hogy a kutya tartási területe teljesen árnyékolt legyen és akár emberi, akár kutyáknak szánt naptejjel védjük a napsugárzásnak kitett területeket.
Mi a prognózis?
A discoid lupus erythematosus prognózisa jó. A legtöbb kutya tüneteit megfelelő utókezeléssel és folyamatos terápiával kontrollálni lehet. A tünetek felerősödhetnek és enyhülhetnek, így a kutya élete során többször ismétlődő epizódok lehetnek, amelyek kezelést igényelnek.
Ha az állat nem kap megfelelő kezelést, ill. nincs meg a folyamatos kontroll, akkor ez könnyen lehet laphámsejtes karcinóma előszobája is.
Comments